Kariyerinize Yatırım Yapmanın Yolları

Ana Sayfa

Kendinize yatırım yapmamak, hızla akan bir nehirde, bir kürek, bir harita ya da bir sonraki dönemeçte ne olduğu bilgisi olmadan yol almaya çalışmak gibidir. İşler bir süreliğine iyi gidebilir ancak bir noktada dev bir hata yapmış olduğunuzu anlayacaksınızdır.

Böyle beklenmedik bir felaketten kaçınmak için, hayatınız ve kariyerinizdeki hedeflerinize ulaşma planınıza proaktif ve üzerine düşünülmüş bir yatırım yapmanız gerekir.

Eğer bu sizi ikna etmediyse işte size kariyerinize yatırım yapmanızın için 10 neden:

 

1- En büyük yatırım getirisini elde edersiniz

Kendinize yatırım yapmanız ve kendinizi geliştirmeniz, yapabileceğiniz herhangi bir finansal yatırımdan daha büyük bir getiri sağlar. Kazanç sağlamaya devam edebileceğiniz süreyi uzatmak ve tahmin edemeyeceğiniz fırsatlar yakalamaktan, işsiz kalmaya karşı kendinizi korumak ve kişisel gelişiminizden ve başarılarınızdan kaynaklanan tatmine kadar getirisi inanılmaz derecede büyüktür. 

 

2- Kendi hayatınızın patronusunuz

Eğer kendi hayatınızın CEO’suysanız, o zaman işin dışında kalmayacağınıza emin olmak sizin göreviniz. Gelişiminizi ve refahınızı artırmak sizin işiniz. Bunu dikkatlice planlayarak, tutarlı bir şekilde sürdürerek, görevlerinizi yerine getirerek ve kendinize yatırım yaparak başarabilirsiniz.

3- Daha değerli hale gelirsiniz

Kendinize bir bilanço çıkarın. İlk sırada finansal varlık ve yükümlülükleriniz (borçlarınız) yer alacaktır. İkinci olarak da, yeteneklerinizi, bilgilerinizi, pazarlanabilirliğinizi, kişisel bağlantılarınızı, tutkunuzu ve bir şeyleri halledebilme yetenekleriniz listeleyin. Kişisel net değerinizi kendinize yatırım yaparak artırın, bu sizin ikinci sıradaki listenizin değerini artıracaktır. Listenize kattığınız değer de ilk sıradaki varlıklarınızı artıracaktır.

 

4- Harika olmayı başarabilirsiniz

Harika olma yeteneğine sahipsiniz. Birçoğumuz yeteneklerimizin bir kısmını kullanarak sadece geçinmekle yetiniyoruz. Bu çok trajik. Yeteneklerinizi belirleyerek ve kendinize yatırım yaparak ne kadar harika olduğunuzun farkına varın.

 

5- Hedeflerinize ulaşabilirsiniz

Kariyer ve hayat hedefleriniz sadece birer dilek olmaktan çok ötedir. Yanlış yönetilmiş bir kariyer, hayatınızdaki hedeflerinize ulaşmanızı imkansız hale getirebilir. Kendinize yatırım yapmak, hedeflerinize ulaşma olasılığınızı önemli ölçüde artırır ve bu hedefleri gerçekleştirmeye kendinizi ne kadar adadığınızın bir göstergesidir.

 

6- Geleceğinizi kendiniz yaratırsınız

Kariyerinizi kendiniz şekillendirebilirsiniz. Kendinize yatırım yapmak; size netlik, güç ve kendi geleceğinizi şekillendirmek için çeşitli araçlar sağlar. Ayrıca hedefinize ulaşmak için gideceğiniz yolu kısaltır. Bazen yatırım yapmak risk almak demektir, fakat bu mutluluk ve başarıya ulaşmak için ödemeniz gereken bir bedeldir.

 

7- Çünkü dünya karmaşık bir yer

Öğrenmeniz gereken her şeyi kendiniz bilemez ve yapmanız gerek her şeyi yalnız başınıza yapamazsınız. Yardım almadan kendinizin en iyi haline ulaşamazsınız. Size öğretebilecek ve hedeflerinize ulaşmak için size yol gösterebilecek insanları bulun ve onlara yatırım yapın.

 

8- Hayat vasat olmak için çok kısa

Vasat olacak lükse sahip değilsiniz. Kendinizi geliştirmeyi mi yoksa zayıf olduğunuz konularda dış kaynaklardan mı faydalanacaksınız, karar size kalmış. Ama mutlaka vasat yönlerinizi tespit edin ve yardım alın.

 

9- Bu bir klişe ama ölüm döşeğinizde anlarsınız

Zamanın geçmesi insana şu anda sahip olmadığı bir perspektif sağlar. Bir gün sorunlarınıza ve başarılarınıza dönüp baktığınızda onları sadece yoldaki tümsekler olarak göreceksiniz. Büyük resimse şu olacak; sürdüğünüz hayat, peşine düştüğünüz ya da yüzüstü bıraktığınız fırsatlar, ne kadar mutlu oldunuz ve arkanızda bıraktığınız miras nedir? Kendinize yatırım yapmak size mutlu olmak konusunda cesaret ve kararlılık verir. Böylece gerçekten istediğiniz şeyleri yaparsınız.

 

10- Bunu sizin yerinize başka kim yapabilir?

Şununla yüzleşin: Yalnızsınız. Sizden başka kimse kariyerinizi ve yaşamınızı en üst düzeye çıkarmak için gelişiminize yatırım yapmayacaktır.

 

Peki, Kariyerinize Nasıl Yatırım Yaparsınız?

Kendinizi daha iyi tanımaya ve hedeflerinizi, planlarınızı, profesyonel yeteneklerinizi, bilginizi, kariyer yönetimi becerilerinizi, kişisel bağlantılarınızı, markanızı ve profilinizi geliştirmeye yatırım yapın. Bunu kendiniz yapın ya da sizin için yapması için bir profesyonelle anlaşın.

Kendi başarınızdan siz sorumlusunuz. Bu nedenle, size rekabet üstünlüğü sağlayacak ve kariyerinizi geliştirme şansınızı arttıracak özel yeteneklerinizi, niteliklerinizi ve kapasitenizi keşfetmek sizin sorumluluğunuzda. Kariyer yönetimi, kaliteli kişisel bağlantılar kurmayı, doğru zamanda doğru yerde olmayı, söz sahibi olmayı, sunabileceğiniz benzersiz değeri ve bu değeri nasıl kullanacağınızı bilmeyi, kişisel markanızı yönetebilmeyi, etkili olmayı ve daha birçok şeyi bilmeyi gerektirir. Ama sonuç olarak, tüm bu faktörler tek bir önemli şeyi gerektirir: kariyerinizi doğru şekilde yönetmek ve ona yatırım yapmak için kişisel kararlılık.

Yüzeysel bakınca bu insana çok basitmiş gibi geliyor ama aslında oldukça çok zaman alıyor ve stratejik düşünce ve planlama gerektiriyor. Kariyerinize yatırım yapmak için zamanınızı, paranızı ve kaynaklarınızı neye yatırmanız gerektiğini bilmenizi de gerektiriyor. Bunu borsa gibi düşünün, birçok kimse yatırım yapmak istedikleri para miktarı, rahat olabilecekleri risk oranı, yatırım kararlarını yönetebilmek ve istedikleri sonuçlara ulaşabilmek için ne gibi taahhütlerde bulunabilecekleri gibi birçok konuda portföylerini yönetmek için finans uzmanlarına ve çevirim içi araçlara bel bağlıyor. Benzer şekilde siz de kariyerinize ve kişisel gelişiminize yatırım yaptığınızda nereye varmak istediğinizi unutmamalısınız. Örneğin, hangi performans iyileştirmelerini ve kariyer gelişimi sonuçlarını bekliyorsunuz? Olumlu finansal sonuçları ve yaşam tarzı değişikliklerini ne zaman görebileceksiniz?

Birçok insan tutkularıyla ve nihai kariyer hedefleriyle uyumlu olmayan kariyer yatırımlarına boş yere zaman ve para harcıyor. Kendi yararlarına ve kişisel tatminlerine uygun da olsa çevrelerindeki fırsatları fark edemiyorlar. Örneğin, arkadaşları çok para kazandığı için emlak piyasası hakkında bilgi edinmeye çalışıyorlar. Ancak binlerce lira ve yüzlerce saat harcadıktan sonra yatırımlarından hiçbir sonuç alamıyorlar. Bu, başkalarının kariyerleriyle ilgili ne yapmaları gerektiği konusunda söylediklerinden çok etkilenen ve kendi fikirlerinden uzaklaşan insanlarda çok yaygın görünen bir durumdur.

Kendinize ve kariyerinize doğru bir şekilde yatırım yapabilmek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Kendinizi tanımanız, sizi sağlam ve isteklerinizle uyumlu konularda olumlu yönde etkileyecek faktörleri gerçekten anlamanızı gerektirir. Bazı insanlar için bunu anlamak uzun zaman alabilir. Bazı insanlarsa kendilerini doğru kariyer yatırımları yapacak kadar iyi tanır. Kariyer yatırımınız için en önemli alanların ne olduğuna inanıyorsunuz? Hangi alanlara çoktan yatırım yaptınız ve hangi sonuçları aldınız? Şu anda hangi alanlara odaklanıyorsunuz?

Birçok insanın kariyer planı yoktur, çünkü çalıştıkları firmaya çok güvenirler. Çok küçük bir azınlık, işverenlerinin kariyerlerine yaptığı yatırımların artık yeterli olmadığını, çoğu zaman bu yatırımların şirketin hedeflerine uygun olduğunu ve gelecekte çalışabileceğiniz tüm sektör ve kuruluşlara aktarılabilir olması gereken beceri ve deneyimler için özel performans gelişim ihtiyaçlarını karşılamadığını kabul eder. Günümüz küresel pazarında, işvereninizin sizin kişisel gelişiminiz için yatırım yapmasını bekleyemezsiniz.

Kariyerinize Yatırım Yapmanın Yolları